healthblog

FOMO alebo strach z premeškania je skutočný fenomén

FOMO alebo strach z premeškania je skutočný fenomén

Rozhodnutie vládnuceho sudcu Aarona Haasa predstavuje dôležitý precedens pre občanov Texasu, iné súdy a akékoľvek budúce žaloby podané podľa senátneho zákona 8.

Texaský sudca vo štvrtok zamietol prípad týkajúci sa zákona Senátu č. 8 o „lovcovi odmien“.

Sudca uviedol, že žalobca nemá dôkaz o zranení, ako to vyžaduje štátna ústava, ktorá ľuďom umožňuje žalovať o náhradu škody vo výške 10 000 dolárov za akýkoľvek nezákonný potrat, ktorý objavia.

Podľa Centra pre reprodukčné práva ide o prvú a jedinú sťažnosť podanou proti poskytovateľovi podľa senátneho zákona 8.

Sudca okresu Bexar Aaron Haas vypočul prípad, ktorý podal obyvateľ Chicaga Felipe Gomez proti obyvateľovi San Antonia Dr. Alanovi Braidovi, ktorý vo Washington Post priznal, že porušil senátny návrh zákona 8 (SB 8) po tom, čo v septembri 2021 nadobudol platnosť.

Senátny návrh 8 uvádza, že potraty sú nezákonné po šiestich týždňoch tehotenstva, hoci prakticky všetky texaské potraty boli zakázané po tom, čo bol Roe v. Wade v júni zrušený.

SB 8 robí výnimku pre potraty, keď je ohrozený život tehotnej osoby. Neexistujú žiadne výnimky pre prípady znásilnenia alebo incestu. Porušenia stále predstavujú každého, kto poskytuje procedúru alebo pomáha niekomu pri potrate, pričom za prvé z nich hrozí až doživotné väzenie.

Zákon tiež hovorí, že všetky zákazy umelého prerušenia tehotenstva možno vymáhať len vtedy, ak súkromné ​​osoby podajú žalobu. Konzervatívni právni experti ocenili unikátne znenie zákona, ktoré dáva občanom, nie vláde, právomoc presadzovať práva na umelé prerušenie tehotenstva, čo pomáha čeliť nákladným žalobám proti vláde.

Gomezov prípad bol zamietnutý, pretože sudca rozhodol, že na odsúdenie vinníka je potrebné viac. Je to kvôli požiadavkám SB 8 na dôkaz o zranení ako dôvod na podanie žaloby.

Gomez priznal, že pred podaním žaloby nemal žiadne predchádzajúce spojenie s Dr. Braidom. Gomez povedal pre Chicago Tribune : „Sám o sebe nemám s obžalovaným rozdiel. Rozdiel je s autorom zákona.“

Vylúčený právnik ďalej vysvetlil svoju frustráciu z SB 8 v rozhovore pre Chicago Tribune: „Časť môjho zamerania na to je dichotómia medzi vládou, ktorá hovorí, že nemôžete nútiť ľudí, aby si dali injekciu alebo nosili masku, a zároveň, snažiac sa ženám povedať, či môžu alebo nemôžu ísť na potrat. Pre mňa je to nekonzistentné, “povedal Gomez.

Rozsudok zo štvrtka 8. decembra neruší SB 8 ani nemení žiadny zo zákonov o potratoch, ktoré v súčasnosti platia v Texase.

Rozhodnutie sudcu Haasa predstavuje dôležitý precedens pre ostatné súdy v akýchkoľvek budúcich súdnych sporoch podaných podľa SB 8.

Prezidentka a generálna riaditeľka Centra pre reprodukčné práva Nancy Northupová označila rozsudok za „ významné víťazstvo proti systému odmeňovania SB 8 “.

Senior Council of Center for Reproductive Rights, Marc Hearron, ktorý bol súčasťou právneho tímu Dr. Braida, uviedol:

To Gomezova žaloba nemusí nutne brániť iným ľuďom podávať SB 8 žaloby. Očakávame, že iné súdy podľa tohto sudcu povedia, ak by ste neboli zranení, ak ste len cudzinec a snažíte sa vymáhať SB 8, súdy zamietnu vaše nároky, pretože nemáte aktívnu legitimáciu.

Dr. Braid ďalej vysvetlil svoj dôvod porušenia senátneho zákona 8 vo vyhlásení,

„Keď som minulý rok poskytoval svojej pacientke starostlivosť, ktorú potrebovala, plnil som svoju povinnosť lekára. Je srdcervúce, že Texasania stále nemôžu dostať základnú zdravotnú starostlivosť vo svojom domovskom štáte a že poskytovatelia sa boja robiť svoju prácu.“

Gomez je jedným z troch žalobcov, ktorí žalovali Dr. Braida, ale ostatné žaloby neboli nikdy formálne doručené.

Dr. Braid ukončil svoju prax v San Antoniu, keď bol Roe v. Wade zrušený. Odvtedy otvoril ďalšie kliniky v Illinois a Novom Mexiku.

Vianoce sú časom sviatočnej pohody, no pre niektorých je to úplne naopak. Vianočné blues, ktoré spôsobuje krátkodobú psychickú tieseň, trápi počas sviatkov mnohých. Sviatočné obdobie často prichádza so zvýšeným finančným tlakom, sociálnymi úzkosťami a osamelosťou – všetko sú faktory, ktoré môžu viesť k vyššej úrovni stresu a nešťastia.

Kľúčové veci:

  • Vianočné blues je dočasné duševné trápenie, úzkosť a depresia, ktoré sa vyskytujú počas Vianoc a sviatkov.
  • Asi 64 % ľudí, ktorí už majú duševnú chorobu, tvrdí, že sviatky im stav zhoršujú.
  • Všímavosť, cvičenie, terapia a zdravé stravovanie sú spôsoby, ako pomôcť prekonať vianočné blues.
  • Povianočné blues sa zvyčajne vyskytuje kvôli intenzívnym a zvýšeným emóciám okolo Vianoc.

Vianočné blues alebo sviatočné blues nie sú to isté ako duševné choroby, ale tieto krátkodobé problémy duševného zdravia by sa mali brať vážne. Ak sa neliečia, môžu sa zmeniť na dlhodobú klinickú diagnózu.

Čo znamená „vianočné blues“?

Národná aliancia pre duševné choroby (NAMI) definuje „vianočné blues“ alebo „sviatočné blues“ ako dočasné pocity úzkosti a depresie, ktoré sa vyskytujú okolo sviatkov v dôsledku mimoriadneho stresu, nerealistických očakávaní alebo dokonca zlých spomienok.

NAMI zistila, že vianočné blues je pre mnohých ľudí veľmi bežným javom. To, ako sezóna vplýva na každého, sa však výrazne líši. Zo 755 ľudí v prieskume NAMI:

  • 66 % ľudí zažilo zvýšenú osamelosť.
  • 63 % pociťovalo počas sviatkov príliš veľký tlak.
  • 57 % malo nereálne očakávania ohľadom Vianoc a sviatkov.
  • 55 % zistilo, že si pamätá šťastnejšie časy v minulosti v porovnaní so súčasnosťou.
  • 50 % bolo smutných z toho, že nemôžu byť s blízkymi.

Je známe, že vianočné blues ovplyvňuje ľudí, ktorí trpia úzkosťou a depresiou, viac ako tých, ktorí ich netrpia. 64 % ľudí, ktorí už majú duševnú chorobu, tvrdí, že sviatky im stav zhoršujú.

Prečo sa počas Vianoc cítim depresívne?

Zaneprázdnený dovolenkový program môže byť pre každého stresujúci, no príznaky vašej prázdninovej depresie môžu byť spôsobené niekoľkými rôznymi vecami. Po prvé, dovolenková sezóna je hlavným časom pre rodinu. Sviatočné oslavy môžu byť obzvlášť ťažké, ak ste stratili svojich blízkych.

Ak máte pocit, že vaše Vianoce nespĺňajú obľúbené predstavy tohto obdobia, očakávanie vianočnej pohody a šťastia môže viesť k negatívnemu mysleniu alebo zúfalstvu. Počasie môže dokonca zvýšiť vaše vianočné blues. Sezónna afektívna porucha alebo SAD je forma depresie, ktorá je spôsobená kratšími zimnými dňami.

Zvýšený stres

Vždy hektické prázdniny sú plné nečakaných stresov. Napríklad nakupovanie darčekov môže byť zábava, no môže si vyžadovať aj peniaze navyše. Americká psychiatrická asociácia (APA) tvrdí, že asi každý piaty dospelý sa obáva, ako zaplatí za darčeky na sviatky.

Veľkým stresom môže byť aj príprava na sviatočné oslavy. Rodičia môžu cítiť tlak, aby splnili očakávania svojich detí. Ak organizujete sviatočnú párty, pravdepodobne budete musieť zvážiť veľa aspektov procesu plánovania, aby ste sa uistili, že všetko pôjde hladko.

Nebyť dokonalý

Vidieť priateľov a rodinu uverejňovať šťastné vianočné fotografie môže viesť k pocitom nedostatočnosti alebo závisti.

Mimo sociálnych médií môže trávenie času s rodinou a priateľmi, ktorých často nevidíte, vyvolať neistotu. Mladší dospelí vyjadrujú úzkosť z interakcie s menej známymi členmi rodiny počas prázdnin.

Dospelí s anamnézou zneužívania návykových látok sa môžu obávať nadmerného pitia a tí, ktorí si nie sú istí hmotnosťou a zdravím, majú tendenciu pociťovať stres z dovolenkového jedla.

Byť osamelý

Podľa APA depresia a úzkosť zo stratených blízkych počas sviatkov postihujú takmer polovicu všetkých dospelých Američanov .

Neprítomnosť rodiny počas sviatkov môže viesť k smútku a negatívnemu mysleniu, čo môže značne zatemniť vašu vianočnú sezónu.

Niekedy na dovolenke chýbate vy. Či už riešite nadmerný pracovný čas počas sviatkov alebo nemožnosť cestovať kvôli finančnej záťaži, môže byť ťažké nestráviť Vianoce s tými, ktorých máte radi. To platí najmä vtedy, ak ste boli svedkami rodinných osláv prostredníctvom sociálnych sietí.

FOMO alebo strach z premeškania je skutočný fenomén. Nedávna štúdia zistila, že 70% ľudí zažilo FOMO aspoň raz.

Spôsoby, ako poraziť vianočné blues

Vianočné blues pôsobí na každého inak. Niektorí môžu pociťovať zmeny chuti do jedla a spánku a stratu potešenia z vecí, ktoré mali predtým radi. Iní môžu mať problémy so sústredením alebo sa cítiť unavenejší ako zvyčajne.

Našťastie, bez ohľadu na to, aké zlé sú vaše dovolenkové blues, existujú spôsoby, ako bojovať proti ich účinkom a dokonca ich zmierniť.

Nájdite si čas na starostlivosť o seba

Vzrušujúce plány na dovolenku môžu byť príjemné, ale je dôležité, aby ste sa nenechali zahltiť.

Nájdite si čas na oddych a robte veci, ktoré máte radi, či už je to počúvanie hudby, čítanie, sledovanie relácií alebo trávenie času s priateľmi.

Uistite sa, že máte dostatok spánku a stanovte si jasné limity. Skúste tiež tráviť menej času na sociálnych sieťach. Trávenie viac času na sociálnych sieťach je spojené so zvýšeným rizikom depresie.

Byť aktívny

Pravidelné cvičenie zlepšuje náladu. Štúdia v American Journal of Psychiatry zistila, že len jedna hodina cvičenia týždenne môže výrazne znížiť riziko depresie .

Malé zmeny vo vašej každodennej rutine, ako sú ranné úseky alebo výber schodov namiesto výťahu, môžu znamenať veľký rozdiel.

Vyskúšajte všímavosť

Je dôležité poznať svoje hranice a všímavosť vám s tým môže pomôcť. Všímavosť je prax prítomnosti mysle alebo úplnej prítomnosti.

Štúdia Georgetown University zistila, že praktizovanie všímavosti a meditácie (alebo MBSR) pomohlo znížiť úzkosť o 30%. Dbať na svoj čas a energiu a povedať nie veciam, ktoré môžu viesť k úzkosti, môže pomôcť znížiť vaše vianočné blues.

Majte pozitívne myslenie

Mnohokrát môžu nereálne očakávania viesť počas sviatkov k sklamaniam. Negatívnemu mysleniu však môžete čeliť zmenou perspektívy.

Darujte darčeky, ktoré sú zadarmo alebo nestoja veľa, aby ste uvoľnili stres z peňazí.Viac informácií nájdete na https://alkotox-official.top/sk/alkoholizmus-a-pracovisko-ucinky-intervencie-a-asistencne-programy-pre-zamestnancov/ .

Contents